A választói összefogást támogató nyilatkozat

Hangay

/ #965 Oktatási törvény

2012-11-13 15:03

Tisztelt szerkesztőség!

Az Emberi Erőforrások Minisztériumában dolgozom mint közép vezető. Az utóbbi időben mástól sem víz hangzik a sajtó mint a felsőoktatásról, ahol napi szinten módosítják-alakítják a törvénytervezetet. Bár a kormánynak dolgozom mégsem tudom véka alá rejteni aggódásomat a fiatalság iránt. jelen helyzetében a kormány azt csinál amit akar, hisz megvan a 2/3 és hiába az elégedetlenség és a kemény hangú kritika a neten zajló szájkaratén kívül nem történik komolyabb lépés, a hallgatás néma beleegyezés- mondja a bölcs közmondás. Hol van már 1990-mikor a taxisok, fuvarozók összefogásukkal néhány óra alatt megbénították az országot!
Ma hasonló lépéseknek nyoma sincs, az emberek fásultak, kiábrándultak és ezzel a kormány is tisztában van. Még közel sincs vége ámokfutásuknak, melyet két éve kezdtek a közoktatás terén. A felsőoktatás után hamarosan a középszintű oktatás következik. Már korábban is lehetett hallani, hogy a két tannyelvű oktatási intézményeket fokozatosan felszámolják, ennek az egyik oka, hogy sokba kerül a fenntartása. A cél, hogy az alapvető készségek elsajátítását fokozatosan a magán intézmények, adott esetben a magán nyelviskolák vegyék át. Ezzel egy jelentős teher lekerül az állam válláról, ugyanakkor a magán intézmények-mivel önfenntartóak- adót generálnak az állam kasszába. A következő tanévtől csak nyelvvizsga birtokában lehet felvételizni. Ez már a felsőoktatásban tanulóknak is jelentős akadály, hisz a diplomaszerzés feltétele a nyelvvizsga. Nem véletlen, hogy a végzősök jelentős százaléka évről évre diploma nélkül távozik. Az új felvételi törvény és a nyelvoktatás kiszervezése még kevesebb diák számára teszi lehetővé a továbbtanulást. Tervek között szerepel a technikus és OKJ képzések beolvasztása a felsőoktatásba. A szakmunkás képzés már ma sem alternatíva, ugyanakkor a technikusi, OKJ képzés beolvasztása magával hozza, az adott felsőoktatási intézményre vonatkozó tanulmányi és felvételi szabályokat. Magyarán! Aki érettségi után akar felsőfokú szakképzést tanulni annak ugyan úgy tandíjat kell fizetnie vagy hallgatói szerződést aláírnia, ez még lehetetlenebb helyzetbe hozza az alsóbb társadalmi rétegeket, hisz az OKJ eddig a számukra nyújtott egyfajta alternatívát.
Idén januártól mindenki számára kötelező a polgárvédelmi szolgálat. A törvényt egyenlőre nem alkalmazzák, de vidéken már készítettek nyilvántartást. Ez a törvény már nem ad felmentést a nappali tagozaton tanulóknak 18-65 éves korig mindenkire vonatkozik. Az új felsőoktatási törvény tartalmazni fogja az alkalmassági vizsgát és a kötelező kiképzést. Arról sajnos nincsenek információim, hogy mi lesz azokkal a felvételizőkkel akik alkalmatlanok lesznek a szolgálatra. Mindenesetre tény, hogy az általános és közép iskolák után a felsőoktatási intézményekben is kötelező lesz a sport. Az sajnos más kérdés, hogy hol, hisz egymás után zárják be a sportlétesítményeket és nemrég a Testnevelési Főiskola bezárása is szóba került. A többi egyetem is bajban van a forrásmegvonások miatt, így a jövőben lesznek bizonyos tanulmányi követelmények melyeket a hallgatók kénytelenek lesznek saját pénzen egy magán intézménynél teljesíteni. Bár a diploma feltétele a nyelvvizsga, sok felsőoktatási intézményben nincs lehetőség a nyelv tanulásra. Hasonlóan lesz ez a sporttal is. Sajnos a jövő felsőoktatása és ezzel a jövő lehetőségei a vagyonos társadalmi rétegeké, ahol a tehetség és a készség nem fog számítani!
Akinek kezében van a diplomája az sem érezheti magát biztonságban. Az Schmitt ügy és a TF diploma botrányai felbőszítették a kormányt, és "hálából" most egy olyan tervezeten dolgoznak, mely lehetővé teszi a 2000-ben és azt követően diplomát szerzettek tanulmányainak átvilágítását. A kredit rendszer, majd a bolonyai folyamat bevezetése elég sok problémát okozott az oktatási intézményeknek. Alig van olyan hallgató akinek ha jobban átnézzük az indexét, vagy a neptunt ne hiányozna belőle egy-egy aláírás. A HÖOK feladata lenne a diákok érdekeinek képviselete, de mint minden szervezet ők is csak pénzből tartják fenn magukat. A jövő hallgatóinak 90% az elitből fog kikerülni és az elitnek nem érdeke, hogy az alsóbb néprétegekből is érkezzenek náluk tehetségesebb hallgatók, így a HÖOK -akik nem mellesleg az egyetemektől, az egyetemek pedig egyenlőre még az államtól kapják a pénzt- elkezdett felkészülni, berendezkedni a jövőre. nem véletlen, hogy az elmúlt két év alatt nem nagyon szólalt fel. Alternatívaként jött létre a Hallgatói Hálózat, de a facebookon kívül és néhány szolidabb megmozduláson kívül nem sokra futotta. Nem meglepő, hisz a Hallgatói Hálózat mögött is politikai érdekcsoportok húzódnak, akik bár most ellenzékben vannak, de hasonló törekvéseik vannak mint a jelen vezetésnek. A diákok saját erejükből meg képtelenek megmozdulni és ezzel a kormány is tisztában van. Így fog országunk egy száz évvel ezelőtti szintre vissza süllyedni, ahol csak egy kiváltságos rétegnek volt lehetősége tanulni és boldogulni az életben.
Nem kívánom megnevezni magam, de nem tudom szó nélkül hagyni, a jelen folyamatot, mellyel fiatalok ezreinek lehetetlenítik el a jövőjét. Levelemmel már megkerestem a sajtót érdemi válasz nélkül. Remélem, hogy így jobban eljut a közvéleményhez és az érintettek aktivizálódnak.

Tisztelettel.