Gyermekeink érdekében: Ne szervezzék át a XVI. kerületi óvodák csoportjait!
PETÍCIÓ Kovács Péter, Polgármester Úr és Antalóczy Csaba Képviselő Úr részére
Tárgy: A kerületi szülők közösségének tiltakozása és kérései a 2025. március 19-én előterjesztett „Javaslat óvodák átszervezésére, tornaszoba és fejlesztőszoba kialakítási program elindítása” tárgyú javaslattal kapcsolatban
Tisztelt Polgármester Úr, tisztelt Köznevelési, Kulturális, Sport, Ifjúság- és Gyermekvédelmi Bizottság!
Mi, a XVI. kerületi óvodás kisgyermekek szüleinek közössége a napokban értesültünk arról, hogy a polgármester 2025. március 19-ei előterjesztése alapján a kerületben az önkormányzati fenntartású óvodákba a 2025/2026-os tanévtől közel 400 gyermekkel kevesebbet lehet felvenni, és ezzel egyidejűleg egy kivételével minden intézményben egy vagy több (összesen 14) óvodás csoportot megszüntetnének. Az így felszabadult csoportszobákat pedig tornaszobává, illetve fejlesztőszobává alakítanák – hivatkozással arra, hogy erre a növekvő létszámú SNI és BTMN-es gyermekek fejlesztése érdekében van szükség. A jelen petíciót aláíró szülők közössége a fenti javaslattal kapcsolatban az alábbi aggályokat, és azokra tekintettel az alábbi kéréseket fogalmazza meg:
1) Növekvő csoportlétszám negatív hatásai: Úgy gondoljuk, hogy a megmaradó, intézményenként az eddigiekhez képest kevesebb csoportban – még a felvehető új kiscsoportos gyermekek számának csökkentése mellett is – lényegesen nőni fog a csoportlétszám. Így az eddigi, átlagosan 15-20 fős csoportok helyett 25, vagy a fenntartó engedélyével akár ennél 20%-kal több (30) fős csoportok lehetnek, sok esetben nagyon szűk csoportszobákba bezsúfolva. Ez ártana a gyermekek egészséges fejlődésének, nem biztosítanák így az egészséges életterüket, és ellehetetlenítené a magas szintű pedagógiai munkát. A 25 fős (vagy annál még nagyobb létszámú) csoportokhoz a vonatkozó rendelet szerinti szükséges méretű, 2 nm/fő nagyságú csoportszobák jelenleg sem mindenhol biztosítottak.
2) Az SNI és BTMN gyermekek érdekei: Meggyőződésünk, hogy a javaslat valójában nem fogja hatékonyan szolgálni az SNI és BTMN-es gyerekek, sem pedig az átlagos nevelési igényű gyermekek érdekeit, hanem éppen annak ellenkezőjét eredményezi. Egy valóban integráló intézményben éppen alacsony létszámú csoportokban lehetne megfelelő odafigyelés és gyógypedagógiai szaktudás mellett fejleszteni az SNI és BTMN-es gyerekeket, ezzel szemben ezzel az intézkedéssel a leginkább segítségre szoruló gyermekek a megnövelt létszámú csoportokban elszigetelődnének vagy háttérbe szorulnának.
3) Óvodapedagógusok helyzete: Együttérzünk az óvodapedagógusokkal, akik eddig is erőn felül teljesítettek és nevelték gyermekeinket. Mivel ismereteink szerint a kerületi óvodák óvodapedagógusi pozíciói – egy-két fő kivételével – lényegében mind betöltöttek, a javaslat következményeként a bezárt csoportok óvónőit és az óvodai dajkákat, pedagógiai asszisztenseket feltehetően elbocsátanák.
4) Az Önkormányzat anyagi helyzete: Tisztában vagyunk az Önkormányzat nehéz – és a szolidaritási hozzájárulás miatt egyre nehezebb – anyagi helyzetével, de álláspontunk szerint a fent említett elbocsátások a fiskális egyensúly megteremtésében nem, vagy alig fognak segíteni, hiszen a rendeletben előirányzott építési munkák (csoportszoba átalakítások), beszerzések (foglalkoztatók, tornaszobák stb. felszerelése) és az abban működő speciális tudású szakemberek munkabére vagy szerződéses díja a kerület egészét hosszú távon nézve akár több is lehet, mint a megspórolt javadalmazások.
5) Gyógypedagógusok és szakemberek hiánya: Fenntartásaink vannak arra vonatkozóan, hogy a jelenleg a javaslat szerinti 13 gyógypedagógus szakember hogyan fogja tudni ellátni az összesen 122 SNI és 146 BTMN-es gyermek fejenként heti 2-3 órát igénylő fejlesztését, az összesen 21 épületben. Ha a tornaszoba adott is lesz, a gyógypedagógusok, fejlesztőpedagógusok, konduktorok és óvodapszichológusok száma nem feltétlenül elegendő – most is van olyan tagintézmény, ahol hónapok óta nincsen óvodapszichológus. Meglátásunk szerint első sorban ezeknek a szakképzett pedagógusoknak a létszámát kellene bővíteni.
A fentiek alapján azt kérjük Öntől, mint előterjesztőtől, hogy az előterjesztést újratárgyalásig szíveskedjék visszavonni és e tárgyban szíveskedjen közmeghallgatást tartani. A Köznevelési, Kulturális, Sport, Ifjúság- és Gyermekvédelmi Bizottság t. elnökétől és tagjaitól pedig azt kérjük, hogy a fentiek alapján szíveskedjenek az aláírók képviseletében eljáró dr. Haraszti Juditot, dr. Váczy Zoltán Kristófot, Hajcser-Lévai Csillát, és Hajdu Róbertet a soron következő Bizottsági ülésre meghívni és ott konzultációs lehetőséget biztosítani.
Készek vagyunk az Önkormányzattal közösen gondolkodni arról, hogy mik azok a jelenlegi, önkormányzat által finanszírozott óvodai kiadások, amik csökkentése kisebb negatív hatással járna a gyerekekre és a munkatársakra nézve.
Tisztelettel: a XVI. kerületi szülők közössége
/Papír alapú aláírásgyűjtést is szervezünk, hogy még nagyobb meggyőző erővel támogassuk ügyünket/
dr. Haraszti Judit, Hajcser-Lévai Csilla, dr. Váczy Zoltán Kristóf, Hajdu Róbert Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével