PETÍCIÓ a magyar magánszálláshelyeken 2021 szeptembertől bevezetendő okmányolvasó kontaktmentes használatáért!
„A hatályos jogszabályok értelmében 2021 szeptemberétől minden magyarországi szálláshelyen megszálló összes vendég törvényben meghatározott személyes adatai titkosított módon beküldésre kerülnek a Vendég Információs Zárt Adatbázisba, vagyis a VIZA rendszerbe. A jogszabály elrendeli az adatok beolvasásához az okmányolvasó használatát, ennek megfelelően a VENDÉGEM szoftver egy új, okmányolvasó funkcióval bővül. A szoftver új verziója 2021. szeptember 6-tól érhető el. Ettől az időponttól kizárólag az okmányolvasóval bővített, új verzió lesz használható.”
A Magyar Turisztikai Ügynökség a tegnapi napon (2021 augusztus 26) írásban tájékoztatta az érintett szállásadókat az okmányolvasók használatának szeptemberi bevezetésével kapcsolatban. A tájékoztatás komoly felzúdulást keltett a magánszálláskiadók körében, mivel az okmányolvasó használata sok – egyáltalán nem atipikus - esetben megoldhatatlan feladat elé állítja a szállásadókat. Ezek az esetek:
- a magánszállásadók sok esetben évek, évtizedek óta 1-2 apartmant, szobát adnak bérbe jellemzően szezonálisan, sokan nem rendelkeznek sem a szükséges technikai feltételekkel (okostelefon, szálláshelyen elérhető internetkapcsolat hiánya), és koruknál fogva a technikai ismeretekkel sem az okmányolvasó kezeléséhez.
- a szálláshelyet távolról, érintésmentes módon üzemeltető szállásadók nem találkoznak fizikailag a vendéggel, ők nem tudják a helyszínen elkérni és beolvasni az okmányokat.
- a fenti esetben nem reális megoldás az, amit a MTÜ ügyfélszolgálata javasol, vagyis egy helyi megbízott bevonása a vendégérkeztetés folyamatába, hiszen egyrészt ez plusz költségeket róna a szállásadókra; másrészt a jellemzően vidéken, kis falvakban található vendégházak esetében nincs a közvetlen közelben olyan elérhető alkalmazott, megbízott, aki technikailag kompetens lenne erre a feladatra. A XXI. században, amikor minden a digitalizációról és az automatizálásról szól nem lehet reális cél egy adott munkafolyamat kapcsán az emberi munkaerő alkalamzásának növelése!
- hozzáférés biztosítása a vendégek részére a Vendégem alkalmazáshoz szintén nem reális megoldás, hiszen nem várható el tőlük, hogy egy számukra ismeretlen mobil alkalmazást használjanak, ehhez külön tréningre, oktatóanyagra lenne szükség. Nem valószínű, hogy a szabadságuk alatt ezzel szeretnének vagy hajlandóak lennének foglalkozni.
- a családi, kisebb baráti társaságok foglalása esetén a vendégek nem feltétlenül egy időben érkeznek a szállásra, a külföldi vendégek sokszor késő este, esetleg éjszaka érkeznek meg, így minden érkező vendég személyes fogadása olyan plusz feladatot ró a szállásadóra, ami sokszor összeegyeztethetetlen egyéb feladatokkal (pl főállású munkaviszony), más esetben egyszerűen lehetetlen.
- személyazonosságot igazoló okmány hiányában a szállásadónak meg kell tagadni a szálláshely rendelkezésre bocsájtását. Ez probléma lehet minden esetben, amikor a vendég nem tud, vagy akar igazolványt felmutatni, különös tekintettel a kiskorú vendégekre, akik sok esetben nem is rendelkeznek személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel.
- az elmúlt másfél évben minden arról szólt, nemcsak a turizmusban - hogy tradicionális működési formákat hogyan lehet megoldani érintkezésmentes – egészségügyi, illetve járványügyi szempontból biztonságosabb – módon. Az okmányolvasó tervezett bevezetése teljesen ellentétes az elmúlt időszak ilyen jellegű törekvéseivel.
Összefoglalva a fentieket megállapítható, hogy az állandó recepcióval nem rendelkező szállások esetében ez az új feladat sok esetben ellehetetleníti a mindennapi működést. Reális a félelem, hogy az új előírás magánszálláshelyek megszűnéséhez, illetve a szektor szürke zónába történő elmozdulásához fog vezetni, ez nyilvánvalóan senkinek nem lehet érdeke. Ráadásul azoknak, akik esetleg emiatt kényszerülnek abbahagyni a szálláskiadási tevékenységet ezzel elveszítve a családi jövedelem egy részét még a Kisfaludy támogatást is vissza kell fizetniük, ami magáncsődök sokaságához vezethet.
A fenti okmányolvasó bevezetésével kapcsolatos praktikus, technikai problémákon túl aggályosnak tartjuk a rendészeti, személyazonosítási feladatok ránk testálását, ez jelentős ellenérzést, akár ellenállást válthat ki a vendégekből.
Jelen petíció aláírásával igazolom, hogy az okmányolvasási követelmény bevezetése jelenlegi formájában negatívan érinti a működésemet, a rám rótt új kötelezettségnek részben vagy egészében eleget tenni nem tudok. Támogatom a digitális adatgyűjtést, de felkérem a Magyar Turisztikai Ügynökséget, hogy:
- gondolja újra a bevezetendő személyes okmányolvasási kötelezettség életszerűségét (a fent leírt szempontok figyelembevételével)!
- mérlegeljen egy differenciált működést (pl recepcióval nem rendelkező, 8 szoba alatti kis szálláshelyek manuális adatfeltöltési lehetőségével)!
- dolgozzon ki megoldást a távoli kontaktmentes működés támogatására!
- addig az időpontig, amíg a kontaktmentes működés támogatása nem megoldott tegye lehetővé a szálláshelykezelő szoftver okmányolvasó nélküli használatát!
- fontolja meg az okmányolvasás mentességét kiskorú vendégek esetében!
- tegyen elérhetővé többnyelvű vendégtájékoztató anyagot, amit a szálláshelyek megoszthatnak a vendégekkel!
- a megnövekedett adminisztrácis teherre tekintettel tegye lehetővé a valóban legkisebb szállások (max 3 lakóegység) részére a Vendégem alkalmazásban az egyszerűsített mód további használatát!
- nyújtson jogi támogatást és védelmet a magánszállásadóknak azokban az esetekben, ha az eljárás miatt az elégedetlen vendégek jogi úton kártérítési pereket indítanának!
Fodor Zoltán Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével