Quaestor károsultak megmentéséért

Quoted post


Vendég

#551

2015-03-19 09:53

www.azenpenzem.hu

 

Van remény a Quaestor kötvényeseknek

2015. március 19. Független, vitathatatlan jogi szaktekintélyektől kér állásfoglalást a Befektető-védelmi Alap (Beva) azzal kapcsolatban, hogy jár-e kártalanítás a Quaestor kötvényeseknek – tudta meg portálunk. Valójában a Quaestor Értékpapír „fiktív” kötvényeladásaival megkárosított ügyfelek semmit nem kaptak a pénzükért, ezért jogos lehet a követelésük. A Quaestornak ötvenezer ügyfele van. A Buda-Cash károsultak kártalanítása már áprilisban elkezdődhet. Utána viszont kiürül a Beva kasszája.

Egyelőre nincs válasz a Quaestor-botrány legnagyobb kérdésére: kaphatnak-e kártalanítást a Befektető-védelmi Alaptól azok az ügyfelek, akik Quaestor kötvényekbe fektették a pénzüket. A kérdés olyannyira bonyolult, hogy a Beva független, vitathatatlan szaktekintélyek (ügyvédi irodák, egyetemi oktatók) álláspontját kéri ki, akiknek a véleménye nem kérdőjelezhető meg – mondta Farkas Péter ügyvezető az Azénpénzem.hu-nak. A választól függően a nullától akár 150 milliárd forintig is terjedhet a további kártérítési kötelezettség – azon kívül, ami egyébként is fennáll -, amit a szektor szereplőinek kell majd összeadni, illetve amit hitelként kell majd felvenni (de azt is a szektor tagjai fizetik vissza), hiszen a Buda-Cash-üggyel ki fog ürülni a kassza.

Az MNB március 10-én felügyeleti biztost rendelt ki a Quaestor Értékpapír Zrt-hez, viszont a felszámolást még nem rendelték el – a Beva szerepe csak ekkortól kezdődik -, ezért csak találgatni lehet, hogy milyen helyzetben vannak a kötvényesek. A különböző helyzetekre ugyanis különböző kártalanítási válaszok vannak. Akinek igazi Quaestor kötvény van a számláján, és az a kötvény megvan, annak nem jár Beva kártalanítás. Az értékpapír ugyanis kiadható, más kérdés, hogy mivel a kibocsátó öncsődöt jelentett, az gyakorlatilag nem ér semmit, és az ügyfél csak a Quaestor Financial Hruria Kft-től követelheti a pénzét (már ami beszedhető egy felszámolás során). Ha valaki igazi Quaestor kötvényt vett, de az nincs a számláján – mondhatjuk, ellopta a brókercég – annak elvileg fizet a Beva, viszont kérdés, hogy mennyit. Hiszen az ellopott értékpapír nem sokat ér. Ezek a Beva szempontjából viszonylag egyértelmű esetek.

Viszont a fiktív kötvényekről már – legalábbis a Beva szerint – kell a jogi állásfoglalás. Mint megírtuk, a Quaestor Financial Hruria hetvenmilliárd forint kibocsátására kapott engedélyt a Magyar Nemzeti Banktól, a forgalmazó pedig a Beva-tag Quaestor Értékpapír Rt. volt, amely további 150 milliárd forintért adott el a kötvényből. Véleményünk szerint ez a csalás a forgalmazó felelőssége, a vásárolt értékpapírok nem léteznek, ezért a Beva-nak fizetnie kellene. Álláspontunkat csak erősíti az MNB tegnapi közleménye. Eszerint a feltárt visszaélésnek nincs köze a legális kötvényprogramhoz. A visszaélés – a vizsgálat jelen állása szerint – úgy történt, hogy a befektetési szolgáltató a kötvényvásárlási céllal nála befektetőknek nagy összegben hamis igazolást állíthatott ki, s a valóságban nem keletkeztette meg a kötvényt, így azt se lejegyezni, se adásvétel útján nem lehetett megszerezni. A befektetési szolgáltató tehát azt a látszatot keltette, mintha az embereknek a pénzükért cserébe értékpapírt (ez esetben Quaestor kötvényt) helyezett volna el a nála megnyitott értékpapírszámlán. Ugyanakkor a valóságban csak átvette az emberek pénzét, de valós értékpapírt nem adott cserébe. Magyarul, ellopta a pénzt.

Lehet tudni, hogy kinek milyen kötvénye van?


Ezek után nagy kérdés, hogy kinek milyen kötvény van a számláján. (Persze lehet más értékpapír is, ezekkel most nem foglalkozunk, hiszen ha megvan a számlán, megkapja majd az ügyfél, ha nincs meg, a Beva fizet.) A választ még nem tudjuk, mert a felügyeleti biztos csak most méri fel a helyzetet. De egyelőre úgy tűnik, hogy nem lehet szétválasztani a fiktív és nem fiktív kötvénytulajdonosokat, tehát mindenki egy hajóban evez. Információink szerint egy darabig a fiktív kötvényeket is ugyanúgy visszaváltotta a cég, mint a valósakat. Az biztos, hogy az MNB közleménye szerint jogszerűen 58 milliárd forintnyi kötvényt bocsátottak ki, ezen felül pedig 150 milliárdot jogszerűtlenül. A Beva-nak küldött december végi adatok szerint Quaestornak ötvenezer Beva-kártalanításba eső ügyfele van, akiknek a hatmillió forintos kártalanítási összeget elérő befektetési állománya 48 milliárd forint.

Az ügyfeleknek egyébként most még nincs tennivalójuk, hiszen a felszámolás nem indult meg. Farkas szerint értelmetlen egyenként feljelentést tenniük, ugyanis ha a felügyeleti biztos bűncselekményt észlel – úgy tűnik, azt észlelt –, ő maga megteszi a feljelentést, és az elegendő lesz. Egyelőre tehát meg kell várni, hogy kiderüljön, pontosan mi a helyzet, és mit mondanak a jogászok a Beva kártalanításáról. (Persze azzal nem kell feltétlenül egyetérteni, hiszen nem szentírás, és a Beva-nak egyértelműen az az érdeke, hogy minél kevesebbet fizessen. Bár későbbi pereknek sem szívesen tenné ki magát.)

Válaszok


Vendég

#987 Re:

2015-03-23 11:50:58

#551: -  

 Kérdezem ha a felvett kifizetések után az állam megkapta az adóit akkor nost neki nem kellene kártéríteni