Petíció a VÁCI ÚJ DUNA-HÍD ÉPÍTÉSE ELLEN
Mi, alulírottak, határozottan tiltakozunk a Vác és Tahitótfalu közötti új Duna-híd megépítése ellen. Az alábbi pontokban foglaljuk össze a projekt elleni érveinket:
- Természeti környezet károsítása: A híd építése súlyosan károsítja a Dunakanyar egyedülálló természeti szépségeit és élővilágát. A térség, mint természetvédelmi terület, többek között fontos vízbázis, amely számos madár- és növényfaj otthona. A Szentendrei-szigeten több mint 200 madárfaj és számos védett növényfaj él, amelyek mind veszélyeztetve lennének egy közlekedési csomópont kialakításával. Nem akarjuk, hogy a termőföldeken, és a vadállatok élőhelyein utakat építsenek.
- Település ellehetetlenítése: Tahitótfalu több mint 800 éves múlttal rendelkezik, számos történelmi értékkel bír, amelyek mind veszélybe kerülnének. Tahitótfalu és környéke nyugodt falusi életét megzavarja az átmenő forgalom növekedése, Tótfalu ófalu része gyakorlatilag élhetetlenné válik.
- Életminőség veszélyeztetése és Egészségügyi kockázatok: A település tranzittelepüléssé válik, amely jelentősen rontja az itt élők életminőségét és biztonságérzetét. A megnövekedett forgalom zaj- és légszennyezést okoz, amely egészségügyi problémákhoz vezethet a helyi lakosság körében.
- Látkép rombolása: A híd elcsúfítja a Duna-parté és a Dunakanyar védett panorámáját.
- Közlekedési problémák súlyosbodása: A híd nem csökkenti a közlekedési problémákat, mivel az M0-M2 autópálya forgalmát is idevonzza, még inkább megterhelve a 11-es utat. Jelenleg a Megyeri hídon keresztül átjövő forgalom az új hídon keresztül Tahitótfalun haladna át, tovább terhelve a települést.
- Úthálózat terhelése: A híd megépítése és kapcsolódó úthálózat fejlesztés ahelyett, hogy csökkentené a forgalmat, további forgalomnövekedést eredményez, amely tovább terheli a már most is zsúfolt 11-es utat.
- Tildy Zoltán híd állapota: A két településrész,Tahi és Tótfalu közötti Tildy Zoltán híd jelenlegi állapota nem alkalmas a megnövekedett forgalom kezelésére. Ez a híd már most is jelentős forgalmi terhelés alatt áll, és az új híd megépítése még tovább súlyosbítja a helyzetet. A híd környékén és a rávezető utakon még nagyobb forgalmi dugók alakulnak ki, tovább nehezítve a közlekedést.
- Gazdasági hátrányok: A potenciális környezeti károk hosszú távon gazdasági hátrányokat okoznak a térségnek. Az ingatlanok értéke csökken, ha a falu tranzittelepüléssé válik, rontva a helyi lakosok anyagi helyzetét.
- Ipari létesítmények telepítése: A forgalom növekedése újabb ipari létesítmények telepítését vonzza, amelyek tovább rontják a környezet állapotát. Példaként említhetjük a Csepel-szigetet, ahol a Szabadkikötő és a Csepel Művek ipari létesítményei jelentős környezetkárosítást okoztak az évtizedek során.
Aláírásunkkal kérjük, hogy a váci új Duna-híd megépítése helyett a kormányzat a forrásokat a környezetet kímélő és településünk létét nem veszélyeztető alternatív megoldások keresésére fordítsa. Aláírásunkkal kérjük továbbá, hogy a beruházó adjon át az Önkormányzatnak és hozzon nyilvánosságra minden tanulmányt, szakvéleményt és egyéb dokumentumot, ami a híd és kapcsolódó utak nyomvonalainak és az érintett utak forgalmának vizsgálatára, valamint a településen élők beruházással szembeni igényeinek felmérésére készült.
Kérjük, hogy vegyék figyelembe a helyi közösségek érdekeit, a természeti környezet védelmét és a fenntartható fejlődés elveit. Támogatjuk a közlekedési problémák átfogó, környezetbarát megoldásait, amelyek nem rontják a helyi lakosság életminőségét és a természeti értékeket.
Kérjük a tervezett hídépítési projekt azonnali leállítását!
Brigitta Vereczkei Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével