Békét a Szentföldnek

SF

/ #5 Re: Re:

2012-11-18 02:14

#3: Shalom - Re:

Kedves Shalom! Én is jártam a Szentföldön (hívjuk így mert akkor mindenféle politikai irányzattól és fajtól elhatárolódunk) két évvel ezelőtt. Érdekes, hogy én pont az ellenkezőt tapasztaltam: A palesztin oldalon a nyugalmat a törekvést a békés életre (csak Ciszjordániába voltam), izraeli oldalon viszont a paranoiát, a félelmet és a feszültséget. Ez többnyire a mindenhol jelenlévő ellenőrzésekben nyílvánult meg. A probléma gyökere nem az hogy a fejekben "még a sötét középkor uralkodik", hanem hogy Izrael megszállás alatt tartja a palesztin népet, számos joguktól megfosztva őket...Az Emberi Jogok Nyilatkozatának bevezetője is óva int az ilyesmi következményeitől:

„…Tekintettel annak fontosságára, hogy az emberi jogokat a jog uralma védelmezze, nehogy az ember végső szükségében a zsarnokság és az elnyomás elleni lázadásra kényszerüljön.."

Amit én tapasztaltam az a palesztinok teljes kiszolgáltatottsága, Izrael teljhatalmú dominanciája. A "Közel-Kelet legnagyobb demokráciája" ENSZ határozatokat figyelmen kívül hagyva folyamatosan bővíti a megszállt területeken lévő telepeit. A probléma gyökere a mérhetetlen kettősmérce miatti igazságtalanságokból adódik. Izrael olyan mint egy elkényeztetett kamasz. Bármit megtehet mert abban biztos lehet, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem hoz bármely tevékenysége ellen határozatot, mert többek között az Egyesült Államok tűzön vízen át védelmezi. A palesztinok sosem voltak egyenlő felek a tárgyalásoknál, azok elhúzódása egyébként is Izrael malmára hajtják a vizet, hiszen amely telepeket felépítik, valószínűleg megtarthaják majd a későbbiekben is, sőt ezekkel ellehetetlenítik egy önálló erős és független palesztin állam létrejöttét.

A másik fontos kérdés a terrorizmus kérdése. Izrael és a nyugati világ egyaránt újabban legtöbbször terroristának bélyegzi ellenségét s később akkor már a közvélemény is támogatja a különféle háborúkat.
Nézzük meg mit ír a http://wikiszotar.hu a terrorista szócikkre:

1. valaki, aki erőszakos eszközöket és fenyegetést használ, hogy megfélemlítéssel rávegyen embereket, kormányokat stb. arra, hogy teljesítsék a követeléseit.

Ezt elolvasva nyílvánvalóvá vállhat az, hogy a terrorizmus csak nézőpont kérdése jelen esetben...


Végezetül csak annyi, hogy az, hogy ki hol érzi magát nagyobb biztonságban, abba az előítéleteknek jelentős szerepük van. Külföldiként főleg érdemes a helyiekkel vegyülni és akkor rádöbben az ember, hogy a sok indoklás amit hall a több évtizede tartó háborúról (vallási ellentét, mindig is viszályok voltak a két nép között stb...) nem helytállóak. A probléma egyedül az elnyomó politikával van, aminek eredményeképpen ördögi kör alakul ki...