PETÍCIÓ MAGYARORSZÁG EGYIK ELSŐ VASÚTI SZÁRNYVONALÁNAK (BÉKÉS-MURONY) ÚJRANYITÁSÁÉRT
PETÍCIÓ MAGYARORSZÁG EGYIK ELSŐ VASÚTI
SZÁRNYVONALÁNAK (BÉKÉS-MURONY) ÚJRANYITÁSÁÉRT
Magyarország egyik legelső, 7.3 kilométer hosszú vasúti szárnyvonalát a Budapesti Közlöny 1883. április 2-ai számában engedélyezte az akkori magyar kormány, majd 1883. november 17-én adták át a forgalomnak. Az utolsó vonat 2007. március 3-án közlekedett rajta, ezután az állomást bezárták és a vonalat a forgalomból kizárták. Az állomásépület és a sínek a mai napig a helyükön vannak, a vonal hivatalosan csak szüneteltetve van. Így tehát a vasútvonal 124 évig működött.
Azonban hisszük, hogy ez csak az első fejezet volt a vonal életében. A petíció célja, hogy elérjük, hogy a MÁV és a magyar kormány újranyissa ezt a történelmi jelentőségű vonalat és újra rendszeres személyvonatot közlekedtessen rajta. Békés jelenleg az ország egyik legnagyobb, vasúttal megközelíthetetlen városa – holott a békési lakosság száma meghaladja a 17 ezret és a vasúti közlekedés infrastruktúrája 1883 óta le van fektetve a városban.
Az újranyitás melletti érvek a következőek:
(1) A 17.000-es lélekszámú Békésről ez a legegyszerűbb mód becsatlakozni a Békéscsaba-Budapest vasútvonalra, Murony állomáson keresztül. A jelenlegi megoldások ezen vonatok elérésére roppant körülményesek, vagy busszal át kell menni Muronyba (azonban ez csak naponta háromszor tehető meg a menetrend szerint, nincsen a vasúti menetrendhez igazítva), vagy autóval át kell menni Mezőberénybe a vasútállomásra, vagy autóval vagy busszal Békéscsabára. Azonban az utóbbi két megoldás mindamellett, hogy költséges, időigényes is, körülbelül fél órát vesz igénybe. A Békés-Murony vasút menetideje mindössze 10 perc és rögtön a muronyi vasútállomásra viszi az utasokat.
(2) A vasútállomás épülete Békés város egyik csúnya tájsebe jelen állapotában. Hiába fekszik központi helyen, életveszélyes állapotban van és nagyon csúnya, elhanyagolt látványt kelt. Sokan elmennek mellette nap mint nap, hiszen sokan itt kelnek át gyalog a szomszédos áruházba menet. Jelen állapotban azonban az állomásépület veszélyt jelent a gyalogosokra, már csak ezért is indokolt a felújításával. Az Egyesületünk már foglalkozik az állomásépület gondozásba vételének lehetőségével, a vasúti közlekedés megindítása érdekében elindított lakossági aláírásgyűjtés ezt a folyamatot is bizonyára katalizálja majd.
(3) Az első szárnyvonalak jelentősége történelmi. Békést ez a vonal kapcsolta be az országos gazdasági vérkeringésbe. Már csak a tradíció okán is elfogadhatatlan, hogy az ország egyik első szárnyvonala 17 éve nem üzemel.
(4) Békés, mint minden Békés megyei település, jelentős demográfiai hanyatláson megy keresztül az elmúlt évtizedekben. Az országban itt fogy a legjobban a népesség. A vasúti vérkeringés visszakapcsolása jó hatással lenne az ingázókra, iskolába járókra, és a Békést turisztikai célból meglátogatókra is, hiszen így Békés kizárólag vonattal, egyszerűen elérhető lenne az ország minden tájáról. A muronyi lakosok is kiválóan profitálnának abból, ha a jóval nagyobb Békésre lenne egy egyszerű vasúti összeköttetés. A legkézenfekvőbb példa a közvetlenül a békési vasútállomás mellett fekvő áruház könnyű elérése.
(5) A vonal 2007-es bezárása átgondolatlanul történt, az akkori kormány láthatóan nem mérte fel, hogy mekkora kárt okoz ezzel Békés és Murony településeknek, nem csak a forgalom szüneteltetése miatt, hanem a lakosság komfortérzetének és utazási lehetőségeinek csökkentése miatt, a békési állomásépület állagának jelentős romlása miatt. Ráadásul a muronyi állomás, mivel a budapesti vonalon van rajta, fel lett mar újítva, míg a békési a város központjában pusztul. Bár 2007-ben a békési képviselőtestület határozatban tiltakozott a bezárás ellen, a kormány ezt nem vette figyelembe, valamint tudomásunk szerint hatástanulmányokat sem készített, sem a bezárás előtt, sem azután.
(6) A vonal megnyitása illeszkedik az Építési- és Közlekedési Minisztérium és Békéscsaba városa által a közelmúltban bemutatott infrastruktúrafejlesztési projektek sorába.
(7) A vonal alacsony költséggel működtethető lenne, hiszen a vonat vezetőjen és egy kalauzon kívül más személyzet nem szükséges hozzá. Ez a személyzet, valamint a vasúti járművek a Békéscsaba-Gyula vonalon ma is közlekednek. Véleményünk szerint ezen vonatok végállomásának Békésre történő áthelyezésével számottevő infrastrukturális beruházás nélkül újraindítható a szakaszon a vonatközlekedés. A békési állomásépületre a jegykiadás szempontjából ma már nincs szükség, a jegyvásárlás megoldható egy automata kihelyezésével vagy online, vagy akár a kalauztól is vásárolható lenne jegy. Az állomásépület viszont közlekedéstörténeti és városképi jelentősége és tradicionális, történelmi jellege okán felújításra javasolt, vagy a jövőben akár rendezvényhelyszínként is használható, központi jellege okán.
(8) A Békés-Békéscsaba-Gyula vonalat Sarkad-Kötegyán-Nagyszalonta vonalon, optimalizált menetrenddel továbbgondolva Békés egy határokon átnyúló vasútvonal egyik végállomásává válhat, mely bizonyára gazdasági és turisztikai hatással is jár, főleg Románia közeljövőbeli csatlakozásával a schengeni övezethez.
(9) 2024-ben a környezettudatosság fő szempont az élet minden terén és a vasútnál környezetkímélőbb tömegközlekedési mód nincsen. Az autós közlekedés amellett, hogy drága, az úthálózat a rossz állapota miatt is eltántorítja az utazókat. A vasút használatával enyhíthető a légszennyezettség és az utak terhelése is.
(10) A vonal az ország egyik kivételes vasúti kuriózuma. Újranyitása számtalan látogatót vonzana, rehabilitálná az állomás környékét, Békés városnak és lakóinak új gazdasági lehetőségeket nyitna, növelné a vasúttal kapcsolatos elégedettséget, újra megerősítené a Békés és Murony között fennálló kapcsolatot.
(11) A Békés-Murony vonalat 2007-ben bezárták ugyan, de az újranyitás egyáltalán nem lehetetlen, mint azt számos példa bizonyítja az országból. Például a következőek:
1. Pápa-Csorna (bezárva 2007-ben, újraindítva 2010-ben)
2. Szeged-Szabadka (bezárva 2015-ben, újraindítva 2022-ben, teljesen felújítva)
3. Veszprémvarsány-Franciavágás (bezárva 2007-ben, újraindítva 2022-ben gazdasági célokra)
4. Kiskőrös-Kalocsa (bezárva 2007-ben, újraindítva 2011-ben gazdasági célokra)
5. Székesfehérvár-Sárbogárd (bezárva 2009-ben, újraindítva 2010-ben)
6. Fehérgyarmat-Zajta (bezárva 2009-ben, újraindítva 2010-ben)
7. Almásfüzitő-Esztergom (bezárva 2009-ben, újraindítva 2010-ben)
8. Aszód-Vácrátót (bezárva 2009-ben, újraindítva 2022-ben)
9. Kecskemét-Lajosmizse (bezárva 2009-ben, újraindítva 2010-ben)
10. Székesfehérvár-Komárom (bezárva 2009-ben, újraindítva 2022-ben)
(12) A történelmi hűség, az örökségvédelem és a tradíció életben tartása miatt az ország egyik első szárnyvonalának működnie kell.
A petíció kezdeményezője a Békési Jövőszövő Egyesület.
Székhely: 5630 Békés, Posta u. 1/A
Adószám: 19392679-1-04
Web: www.jovoszovok.hu
Liszkai András Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével